تلفن تماس

021-46131580

  • اخبار و مقالات
  • تماس با ما
جستجو
Close this search box.

اعزام دانشجو به ترکیه

تعریف

تمامی داوطلبانی که قصد مهاجرت برای رشته پزشکی به ترکیه را دارند، ابتدا باید تمامی دانشگاه‌های کشور مقصد که رشته مورد نظر را دارند را بررسی کرده و سپس با توجه به شرایط خود چند دانشگاه را انتخاب کنند. انها بر این اساس می‌توانند هم برای ازمون ورودی اماده شده و هم مدارک خود را ارسال کنند. دانشگاه‌های مقصد پس از اینکه مدارک ازمون و نمرات انها را مشاهده کردند در صورت پذیرش با ارسال نامه نتیجه را به دانشجو می‌رسانند. در این میان پیدا کردن بهترین دانشگاه که مطابق با شرایط دانشجو باشد تا حدودی مشکل است.

علاوه بر این، روند اداری طی کردن مراحل ثبت‌نام نیز یکی از مسائلی است که باید به کمک یک همراه انجام شود. از این رو، پیش از پیگیری دانشگاه و اقدام برای مهاجرت، باید بهترین موسسه اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه را پیدا کنید. شاید بتوان گفت که امروزه موسسات بسیاری برای اعزام دانشجو راه‌اندازی شده‌اند که برخی از انها به علت نداشتن تجربه تنها با دریافت هزینه به اهداف داوطلب آسیب می‌زنند‌. موسسه ارتان بورس تاپ با داشتن تجربه لازم و مشاورانی برجسته و سابقه درخشانی که از کارنامه دانشجویان پیداست، توانسته است در طی سال‌های اخیر قدم محکمی در مهاجرت تحصیلی داوطلبان داشته باشد. مشاوران ما در کوتاه زمانی پاسخ‌های لازم را به سوالات شما خواهند داد.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی هم امکان پذیر است. قوانین دانشگاه های ترکیه در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی به این صورت است که شما مانند دانشگاه های ایران برای کسب مدرک تحصیلی خود 4 سال سپری می کنید. البته بعضی رشته های دانشگاهی هم وجود دارند که برای گرفتن مدرک کارشناسی لازم است 6 سال زمان صرف کنید. بزرگترین دانشگاه های ترکیه که استانبول، آنکارا و ازمیر هستند

در مقطع کارشناسی ارشد، برخلاف مقطع کارشناسی نیازی ندارید که آزمون جامع بدهید. بلکه دانشگاه های ترکیه خودشان به صورت مجزا آزمون هایی را برگزار می کنند که باید در آنها شرکت کنید و مجوز ورود به دانشگاه را کسب کنید. این آزمون ها 2 بار در سال برگزار می شوند. علاقه مندان می توانند در زمان های مشخصی که هر دانشگاه اعلام می کند، در آزمون مورد نظر شرکت نمایند. در مقطع کارشناسی ارشد هر رشته ظرفیت مشخصی دارد. برای قبولی لازم است سعی کنید جزو نفرات برتر آزمون باشید. به عنوان مثال اگر رشته معماری دانشگاه استانبول 30 نفر ظرفیت داشته باشد شما باید بتوانید علاوه بر کسب حداقل نمره قابل قبول، در بین 30 نفر برتر آزمون هم قرار بگیرید تا بتوانید در این دانشگاه تحصیل نمایید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند باید در زمان های مشخصی از سال برای پذیرش دانشگاه های مورد نظر خود اقدام نمایند. معمولا زمانی که دانشجو می تواند برای پذیرش اقدام نماید ماه های اکتبر و ژانویه است. یکی از مواردی که در اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا حائز اهمیت است، تسلط دانشجو بر زبان انگلیسی است. دانشجویان برای اینکه گواهی زبان خود را به دانشگاه ارائه بدهند لازم است در آزمون ALES شرکت کنند. نمره این آزمون بین 0 تا صد است و برای اینکه دانشجوی متقاضی بتواند در دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید باید حداقل نمره 50 را گرفته باشد. در صورتی که دانشجو به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشته باشد می تواند در کلاس های زبان انگلیسی که در ترکیه برگزار می شوند شرکت کرده و مدرک خود را از کالج های زبان انگلیسی ترکیه دریافت نماید.

مورد دیگری که در رابطه با هموطنان ترک زبان عزیزمان وجود دارد این است که به دلیل تشابه ترکی آذری با زبان ترکی استانبولی این عزیزان می توانند با تقویت زبان ترکی استانبولی خود در ترکیه مشغول به تحصیل شوند. تعداد واحدهایی که دانشجوی متقاضی دکترا باید بگذراند 240 واحد است. دانشجو در مدت دو سال هم باید واحدهای خود را بگذراند و هم باید در سمینارها و آزمون های متفاوت شرکت کند. در نهایت روی مقاله و تز دکترای خود کار کرده و آن را به پایان برساند.

نکته مهم: یکی از مواردی که باید دقت کرد این موضوع است که برای برخی از دانشگاه ها نمی توان به صورت مستقیم درخواست ارسال کرد و باید از طریق یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما اقدام کرد که معمولا کار آسانی نیست و این امر زمانی محقق می شود که دانشجو دارای تحقیقات علمی معتبر باشد که استاد راهنما تمایل به راهنمایی و قبول پذیرش وی داشته باشد

مدارک مورد نیاز

  • اصل مدارک هویتی (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
  • اصل پاسپورت
  • شرکت در آزمون وروردی دانشگاه ها و کسب حداقل نمره برای رشته و دانشگاه مورد نظر
  • ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی به صورت کامل (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) یا شرکت در آزمون زبان ترکی (تومر)

حدود هزینه

در مورد هزینه های اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد هم باید بگوییم که هزینه نسبت به دانشگاه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. شما می توانید یا در دانشگاه های ترکی زبان تحصیل کنید که تدریس در این دانشگاه ها هم به زبان ترکی است، یا در دانشگاه هایی ثبت نام کنید که تدریس در آنها به زبان انگلیسی انجام می شود. هزینه دانشگاه های ترکی زبان در مقطع کارشناسی برای اتباع کشور ترکیه تقریبا 75 تا 260 دلار، و برای اتباع خارجی بین 230 تا 780 دلار خواهد بود. این هزینه ها برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند برای اتباع کشور ترکیه بین 160 تا 550 دلار و برای اتباع خارجی بین 460 تا 1600 دلار است. دانشجویان خارجی برای گذراندن و تامین مخارج مالی خود می توانند در هفته 20 ساعت مشغول به کار شوند. این کار می تواند تا حد زیادی هزینه های دانشجویان را تامین کند. دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی آشناییت دارند بسیار راحت تر کار پیدا خواهند کرد و دغدغه شغلی نخواهند داشت.

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه، در دانشگاه های دولتی 600 تا 900 دلار در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 5500 تا 17500 دلار در سال است. لازم به ذکر است که مانند سایر دانشگاه های بزرگ دنیا، دانشجو برای اینکه بتواند در مقطع دکتری تحصیل کند باید درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نموده و سپس منتظر دریافت پاسخ از طرف دانشگاه باشد. البته شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه نیز فراهم می باشد که دانشجویان می توانند با بورسیه تحصیلی ترکیه هزینه های خود را به شدت کاهش دهند که در مقاله ای جدا کاملا درباره آن صحبت کرده ایم. لازم به ذکر است که برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایید ابتدا نیاز است که در آزمون SAT شرکت کرده و نمره قبولی را در این آزمون کسب نمائید. ما برای راحتی هرچه بیشتر شما منابع آزمون SAT را آماده کرده ایم.

سوالات متداول

آزمون YOS- آزمون SAT- پذیرش بدون کنکور – بورسیه تحصیلی ترکیه – شرط معدل
پذیرش از دانشگاه های خصوصی کاملا قانونی است و از دانشگاه های دولتی بستگی به موسسه ای دارد که پذیرش می گیرد.
هزینه تحصیل را نمی توان به صورت قطعی بیان کرد اما تحصیل در دانشگاه های دولتی از دانشگاه های خصوصی بسیار ارزان تر است. تحصیل در دانشگاه های دولتی حدودا 3 تا 100 میلیون و در دانشگاه های خصوصی 30 الی 300 میلیون است.
فهرست مطالب