تلفن تماس

021-46131580

 • اخبار و مقالات
 • تماس با ما
جستجو
Close this search box.

ثبت شرکت در امارات

تعریف

امارات، به‌عنوان یک کریدور تجاری بین‌المللی، بازارهای در حال ‌رشد منطقه MENA، جنوب شرق آسیا و سایر بازارها، با رشد سریع جهان را به ‌هم متصل کرده است. این کشور، به علت موقعیت استراتژیک و اقتصاد پایدار خود، موقعیت تجاری منحصربه‌فردی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. امارات، ضمن ایجاد ۴۵ منطقه آزاد تجاری برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، بسیاری از قوانین قضایی و روادید معلوم در سایر نقاط کشور را نیز در این مناطق تعلیق کرده است.

این اقدام، در کنار اقتصاد رو به ‌رشد امارات، این کشور را به محلی ایده‌آل برای ثبت شرکت و شروع فعالیت تجاری تبدیل کرده‌اند. برای آشنایی با مقوله ثبت شرکت در امارات، در ادامه با ما همراه باشید.

امارات متحده عربی، از هفت شیخ‌نشین شامل ابوظبی (پایتخت)، عجمان، دبی، فجیره، رأس‌الخیمه، شارجه و ام‌القیوین تشکیل شده است. هر کدام از این شیخ‌نشین‌ها، قوانین خاصی برای خود دارند که ممکن است با شیخ‌نشین دیگر متفاوت باشند؛ ولی در نهایت، همگی از پادشاهی امارات تبعیت می‌کنند. قوانین ثبت شرکت نیز در این شیخ‌نشین‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ مثلاً در منطقه آزاد عجمان یا منطقه آزاد تجارت الکترونیک دبی، سازوکار ثبت شرکت و صدور ویزا، نسبت به دیگر مناطق، آسان‌تر است.

در حالت کلی، برای ثبت شرکت در امارات متحده عربی، باید پس از سفر به این کشور، درخواست خود را نزد سازمان توسعه اقتصادی امارات متحده عربی ثبت کنید. پس از اخذ مجوز از این نهاد، می‌توانید اقدامات لازم را برای کارهای اجاره دفتر و… در هر کدام از شیخ‌نشین‌ها، بسته به قوانین آن منطقه، انجام دهید.

قانون ثبت شرکت در امارات، طیف گسترده‌ای از اشکال تجاری را پوشش می‌دهند. طبق این قانون، شرکت تأسیس ‌شده، بسته به مکان آن که می‌تواند در مناطق عادی یا آزاد باشد، مشمول مقررات خاصی خواهد شد. در کل، چند مدل شرکت وجود دارد که شامل شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مدنی، شرکت سرمایه‌گذاری مشترک، شرکت‌های سهامی و… می‌شود. بیش‌ترین نوع شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور، مربوط به شرکت‌های با مسئولیت محدود است.

مدارک مورد نیاز

در مجموع، برای ثبت شرکت در این کشور، بسته به نوع کار خود، می‌توانید برای مجوزهای مختلفی مانند مجوز حرفه‌ای، تجاری، گردشگری، کشاورزی، فریلنسری یا صنعتی اقدام کنید. هر کدام از این مجوز‌ها نیز شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. در ادامه، مدارک لازم را برای هر کدام از لایسنس‌های فوق، معرفی می‌کنیم:

 • مدارک عمومی مانند کپی گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی برای هر سه نوع لایسنس لازم است.
 • در هر مورد باید بین ۱۸ تا ۶۰ سال داشته باشید.
 • برای مجوز حرفه‌ای در امارات، حداقل تعداد سرمایه‌گذاران ۱ نفر است و باید مدرک تحصیلی مرتبط با مجوز درخواستی خود را ارائه کنید.

پس از ثبت شرکت، برای اخذ اقامت نیز باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • ویزای ورود اولیه با کپی آن
 • مدارک کفیل (در صورت نیاز به کفیل)
 • کپی لایسنس تجاری (مربوط به شرکت ثبت‌شده)
 • کپی کارت موسسه یا شرکت
 • کپی قرارداد اجاره دفتر
 • پرکردن فرم‌های ارائه‌شده

روند کلی

هر ساله، افراد بسیاری برای ثبت شرکت در امارات اقدام می‌کنند. در ادامه، مراحل ضروری برای ثبت شرکت در این کشور را معرفی می‌کنیم:

 1. فعالیت تجاری و حوزه کاری خود را مشخص کنید.
 2. یک منطقه قضایی انتخاب کنید (در کدام شیخ‌نشین یا منطقه آزاد می‌خواهید شرکت ثبت کنید؟)
 3. ساختار شرکت خود را مشخص کنید.
 4. شرایط عمومی و اولیه لازم را برای شرکت فراهم آورید.
 5. یک نام تجاری ثبت کنید.
 6. یک دفتر اجاره کنید.
 7. سایر مجوزها را دریافت کنید.
 8. لایسنس تجاری خود را دریافت کنید.

پس از دریافت لایسنس تجاری، می‌توانید برای دریافت اقامت امارات اقدام کنید.

مزایا

امارات متحده عربی، با داشتن مناطق آزاد متعدد، بهشت ثبت شرکت محسوب می‌شود. در ادامه، مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد این کشور را بیان می‌کنیم:

الف) سرعت ثبت شرکت

امارات، در خیلی از مناطق آزاد خود مانند منطقه­ آزاد عجمان، با استفاده از رویه‌­ها و امکانات اداری، زمان ثبت شرکت­های تجاری را به دو هفته تقلیل داده است. چنین سرعت ارائه خدماتی در بین کشورها و مناطق آزاد تجاری کم‌­نظیر است و برای صاحبان کسب­وکار در تمام نقاط دنیا، مزیت قابل‌ توجهی به‌حساب می­آید.
یکی از مهم‌­ترین ویژگی‌­های ثبت شرکت در این مناطق، عدم‌نیاز به حضور فیزیکی صاحبان مشاغل برای ثبت شرکت است. متقاضیان ثبت شرکت می­توانند با بارگذاری مدارک لازم در تارنمای این مناطق، فرایند ثبت شرکت خود را به‌صورت مجازی انجام دهند و ۲ هفته­ بعد، به‌صورت فیزیکی، دفتر شرکت‌ را تحویل بگیرند و فعالیت کسب­و­کارشان را آغاز کنند.

ب) مسائل حقوقی و مالکیت کسب ­و­کار

کشور امارت متحده، تسهیلات ویژه­ای را برای کارآفرینان و صاحبان کسب­‌و­کار فراهم می‌آورد که مهم­ترین آن‌ها، ثبت شرکت با انواع مدل­های حقوقی و با سرمایه­‌های اولیه مختلف است. اگر فردی، به‌عنوان مهاجر، در این کشور کسب­‌و­کار خودش را آغاز کند، می­تواند در برخی مناطق آزاد، از ۱۰۰ درصد مالکیت حقوقی نیز بهره‌مند شود. امکان انتقال تمامی درآمد و سود سرمایه به کشور مبدأ، بدون مشکل حقوقی، نیز برای این افراد فراهم شده است.

ج) هزینه ­های عملیاتی پایین

امارات، با تعریف مناطق آزاد خود در موقعیت‌های استراتژیک، خدمات ویژه‌ای را به صاحبان کسب­‌و­کار و کارآفرینان، در مورد هزینه‌­های عملیاتی، ارائه می‌دهد؛ به­‌گونه­ای که هزینه‌­های انرژی ( آب، برق، گاز و…) در این مناطق بسیار پایین است و یارانه‌های ویژه‌­ای نیز به کسب­و­­کارها تعلق می‌گیرد. اجاره‌­بهاهای مختلف مانند دفاتر اداری، انبارها و زمین­ نیز در این مناطق بسیار رقابتی است و نسبت به متوسط نرخ دیگر مناطق آزاد تجاری، پایین­تر خواهد بود.

د) تسهیلات ورود به خاک امارت

تصمیم­‌گیرندگان سیاسی در امارات، تسهیلات ویژه‌­ای را برای مناطق تجاری در نظر گرفته­اند. یکی از مهم­ترین مزیت‌­های در نظر گرفته ‌شده برای صاحبان کسب­‌و­کار، خدمات ویژه‌­ی اخذ ویزای کشور امارات متحده­ عربی است. بر این اساس، صاحبان صنایع، برای رفت‌­و­آمد به کشور امارات و استفاده از روادید این کشور، با کم­ترین چالش‌ها روبه‌‌­رو می‌شوند و پروسه­ زمانی اخذ این مدرک، به پایین­ترین زمان ممکن کاهش می‌یابد. در راستای تحقق این برنامه، پیش­خوان الکترونیک برای ورود این افراد در نظر گرفته ‌شده است که به‌صورت آنلاین و در یک مرحله، روادید مربوط به کشور امارات را برای متقاضیان صادر می­کند.

ه) تسهیلات منطقه برای انواع صنایع

تسهیلات ذکر شده برای شرکت­‌ها، مربوط به صنایع خاص یا کسب‌­وکار ویژه‌­ای نیستند. همه صنایع، با هرگونه سرمایه ثبت ‌شده و ساختار سازمانی، می‌­توانند از تمامی تسهیلات در نظر گرفته‌ شده استفاده کنند؛ هیچ محدودیتی در زمینه نوع عملیات، برای استفاده از این تسهیلات در نظر گرفته نشده است.

و) موقعیت استراتژیک منطقه

امارات، با بهره‌­گیری از خط ساحلی طولانی، داشتن چند فرودگاه بین‌­المللی و بنادر تجاری، موقعیت استراتژیک ویژه‌­ای را در اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهد. این کشور، با فراهم‌آورد‌ن انواع امکانات رفاهی و تجاری برای صاحبان صنایع و کارآفرینان، موقعیت مناسبی را برای این افراد ایجاد کرده است.

از دیگر مزایای ثبت شرکت در امارات، می‌توان به عدم‌نیاز به مدرک زبان، عدم نیاز به داشتن شرکت قبلی و امکان اخذ اقامت برای اعضای خانواده اشاره کرد.

سوالات متداول

داقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در امارات، ۱۳۴۰۰ دلار است که این مبلغ می‌تواند تا ۱۶۹۵۲ دلار نیز افزایش یابد.
فهرست مطالب