تلفن تماس

021-46131580

 • اخبار و مقالات
 • تماس با ما
جستجو
Close this search box.

ثبت لوگو

تعریف

ثبت یک لوگو باعث می شود که شرکت شما بهتر و در زمان کمتری در بین عموم مردم شناخته شود. شما برا کسب درآمد باید در بین مردم شناخته شده باشید، در غیر این صورت مشتری ها و درآمد شما به شدت کاهش پیدا می کند. یک لوگو کمک می کند که اعتبار شما در بین مشتری ها افزایش پیدا کند و این موضوع اهمیت بالایی خواهد داشت.

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از ثبت لوگو شرکت باید به آن توجه داشته باشید، یکتا بودن لوگوی انتخابی شما است. به همین دلیل قبل از آن که برای ثبت لوگو شرکت اقدام هایی را انجام دهید، باید از یکتا بودن طرح انتخابی اطمینان داشته باشید. لازم به ذکر است که ما در ثبت میزان در ابتدا استعلام گرفته و سپس برای ثبت یک لوگو اقدام می کنیم.

به این موضوع توجه داشته باشید که استعلام از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. در صورتی که لوگوی انتخاب شما در گذشته ثبت شده باشد و شما استعلامی نگرفته اید، زمان و هزینه بسیاری را صرف خواهید کرد و این موضوع برای همه مردم ناراحت کننده می باشد، حتی اگر از هزینه ها صرف نظر کنید، وقتی که هدر داده اید ناراحت کننده است.

مدارک مورد نیاز

مدارک ثبت برای اشخص حقیقی:

 • شخصی که قصد دارد لوگو را به نام خودش ثبت کند، باید یک نسخه کپی از شناسنامه و کارت ملی خود تهیه کند و در پرونده قرار دهد.
 • در صورتی که قصد دارید یک لوگوی خارجی را ثبت کنید، با کارت بازرگانی هم نیاز خواهید داشت.
 • از مجوزهایی که برای فعالیت خود دریافت کرده اید، یک رونوشت تهیه کنید.
 • از لوگوی انتخابی خود ده نمونه را ارسال کنید. توجه داشته باشید که این لوگوها باید به اندازه 6*6 باشد.

مدارک ثبت برای اشخاص حقوقی:

 • یک کپی از آگهی که برای ثبت شرکت در روزنامه منتشر شده است.
 • در صورتی که در شرکت خود تغییرات داشته اید، از آگهی ثبت شده در روزنامه رسمی هم یک نمونه داشته باشید.
 • هر شخصی که در شرکت شما حق امضا دارد، یک کپی از کارت ملی و شناسنامه او را ارائه دهید.
 • از مجوز فعالیت خود یک نمونه گرفته و آن را برابر با اصل کنید.
 • از لوگوی انتخابی خود ده نمونه را ارسال کنید. توجه داشته باشید که این لوگوها باید به اندازه 6*6 باشد.

روند کلی

لوگوی انتخاب شده استعلام شده است و مراحل بعدی در صورتی انجام می شود که لوگوی شما قابلیت ثبت را داشته باشد، پس بابت این موضوع نگرانی نداشته باشید. توجه داشته باشید که در ابتدا شما باید مدارکی که برای ثبت یک لوگو به آن نیاز دارید را به طور کامل جمع آوری کنید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت یک لوگو را هم شرح می دهیم.

مرحله بعدی در ثبت یک لوگو تهیه اظهارنامه است، توجه داشته باشید که این مرحله اهمیت بسیار بالایی دارد و باید با دقت این اظهارنامه تکمیل شود، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که کار را به کاردان بسپارید، کارشناسان ما در ثبت میزان این اظهارنامه را برای شما تکمیل می کنند.

مرحله بعد تائید سه کارشناس می باشد. مدارک شما به همراه اظهارنامه و لوگوی انتخابی به اداره مالکیت معنوی (علامت) فرستاده می شود. در این مرحله سه کارشناس آن را بررسی می کنند و در صورتی که در پرونده مشکلی وجود نداشته باشد، تائید شده و در صورت وجود هرگونه مشکلی پرونده شما برگشت داده می شود تا مشکل مربوطه برطرف شود.

در مرحله بعد باید به صورت حضوری به اداره مربوطه مراجعه کنید و البته پرونده خود را هم به صورت فیزیکی در دست داشته باشید. در این مرحله در صورت تائید کارشناس ها باید در روزنامه رسمی یک آگهی را منتشر کنید، این آگهی جنبه اطلاع رسانی دارد و نباید آن را نادیده بگیرید، لازم به ذکر است که در ایران تنها یک روزنامه رسمی وجود دارد.

لوگو جهانی

در مقابل کسانی که قصد دارند لوگوی خود را در ایران ثبت کنند، بسیاری دیگر هم هستند که قصد دارند یک لوگوی جهانی داشته باشند. توجه کنید در صورتی قصد دارید به صورت جهانی به کار خود ادامه دهید، لازم است که لوگوی خود را هم به صورت جهانی ثبت کنید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار دو روش وجود دارد.

شما می توانید لوگوی خود را در ایران و یک کشور دیگر به طور کامل ثبت کنید، یعنی در کشور مذکور هم شخص حقیقی یا شخص حقوقی دیگری نمی تواند با لوگوی شما فعالیت تجاری داشته باشد. البته این راه کمی سخت است و روش دیگری هم برای ثبت جهانی لوگو وجود دارد که ساده تر و البته کاربردی تر می باشد.

شما می توانید لوگوی خود را در سیستم مادرید ثبت کنید. سیستم مادرید برای ثبت لوگو تجاری به صورت جهانی وجود داد. یعنی به جای آن که شما لوگوی مد نظر خود را در همه کشورها ثبت کنید، این لوگو را در سیستم مادرید ثبت خواهید کرد و سپس لوگو شما در کشورهایی که در سیستم مادرید عضو هستند، ثبت خواهد شد.

استفاده از سیستم مادرید برای شما مزیت های بسیاری خواهد داشت. در ادامه تعدادی از این مزیت ها را برای شما شرح خواهیم داد. ثبت لوگو در سیستم مادرید باعث می شود که شما در هزینه های خود به مقدار چشم گیری صرفه جویی کنید. یعنی شما در چندین کشور لوگوی خود را ثبت می کنید، در حالی که فقط یک هزینه را پرداخت کرده اید.

مزیت دیگر ثبت یک لوگو در سیستم مادرید را می توان صرفه جویی در زمان دانست. ثبت یک لوگو زمان بر است، حال تصور کنید که بخواهید در چند کشور به طور مجزا لوگوی خود را ثبت کنید، مسلما به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت، این در حالی است که با ثبت لوگو در سیستم مادرید زمان بسیار کمی را صرف خواهید کرد.

سوالات متداول

مدارک هویتی + جواز کسب مربوطه و اگر برند لاتین باشد کارت بازرگانی
امکان شراکت درصدی برای ثبت برند وجود داره به همان میزان درصدی که خودتون اعلام میکنید.
ببینید پروسه ثبت برند 4 مرحله کارشناسی داره که بعد از گذراندن این مراحل کارشناس ها نظرات خودشون رو اعلام میکنن و اگر شباهت نداشته باشه قابلیت ثبت داره.
اگر که برندتون رو تو اداره مالکیت های معنوی به ثبت رسونده باشین قابلیت پیگیری دارد.
خیر متاسفانه باید زودتر اقدام میکردید . چون حق تقدم با کسی هستش که زودتر اقدام به ثبت برند در قوه قضاییه انجام داده باشه.
فهرست مطالب