تلفن تماس

021-46131580

 • اخبار و مقالات
 • تماس با ما
جستجو
Close this search box.

تعریف

اولین موضوعی که قصد داریم به آن بپردازیم تعریف ایزو ست که اصلا چه معنی و مفهومی دارد و در چه مواردی به کار برده می شود. در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که گواهی نامه های متعددی برای ایزو داریم که البته در ادامه این موارد را به طور دقیق و کامل توضیح خواهیم داد.

برای ان که با مفهوم ایزو به خوبی و به سادگی آشنا شوید، به این نکته توجه کنید که در هر کشوری مطابق با ویژگی های خاصی به محصولات علامت استاندارد داده می شود، یعنی اخذ استاندارد در هر کشوری ملی ست و فقط در همان کشور اعتبار دارد. حال اگر بخواهید محصولی را به کشور دیگر صادر کنیم باید چه کار کنیم؟ یا اگر قصد واردات محصول خاصی را داریم، چطور از کیفیت آن مطمئن شویم؟

سازمان دیگری هم در جهان وجود دارد به نام کمیته هماهنگی سازمان ملل متحد، این سازمان هم همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه هماهنگی بین استانداردهای مختلف را بر عهده دارد، اما چه سازمانی وجود دارد که بین سازمان فوق و سازمان های ملی هماهنگی های لازم را ایجاد کند؟

بله درست حدس زدید، ایزو سازمانی ست که در این بین قرار دارد و هماهنگی های لازم را انجام می شود. در حقیقت باید بگوییم که ایزو نام خلاصه شده سازمان بین المللی استاندارد است. توجه داشته باشید که این سازمان بعد از بررسی های انجام شده گواهی خاصی را به محصولات می دهد. البته در ادامه این موضوع را به طور کامل شرح خواهیم داد تا با آن هم به خوبی آشنا شوید.

مدارک موردنیاز

 • چارت سازمانی شرکت
 • داشتن دستورالعمل پیاده سازی استاندارد کسب و کار
 • دستورالعمل و روش های اجرایی کسب و کار
 • داشتن چک لیست ها

به طور کلی باید با متخصصان موسسه ما صحبت کنید که بر اساس نوع کسب و کارشما مدارکی که نیاز هست را به شما اعلام کنند.

روند کلی

بعد از آن چه که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، حال این سوال مهم پیش می آید که چطور می توانیم برای دریافت و اخذ ایزو اقدام کنیم؟ در ابتدا به شما توصیه می کنیم که برای این کار از یک متخصص و کارشناس با تجربه کمک بگیرید و به تنهایی برای دریافت آن اقدام کنید، چرا؟

چون این کار ریزه کاری ها و پیچیدگی های بسیاری دارد و یک شخص متخصص و با تجربه می تواند آن را انجام دهد، شما به عنوان یک شخص عادی (که تخصص و تجربه ای در این زمینه ندارید، این در حالی ست که در زمینه کاری خود ممکن است تخصص و مهارت بالایی داشته باشید) نمی توانید این کار را انجام دهید.

پس به شما توصیه می کنیم که کار را به کاردان آن بسپارید و خیال خود را راحت کنید. اما به هر حال ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با ایزو و مراحل اخذ آن در اختیار شما قرار دهیم، به همین دلیل در ادامه این مراحل را برای شما شرح خواهیم داد و پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

 • در ابتدا باید فرم مربوط به فعالیت را دریافت کنید، بروشور مربوطه را دریافت کرده و صحت پرسشنامه را ارسال کنید.
 • سپس باید اقداماتی برای کنترل قرارداد انجام شود، اقداماتی مانند بازنگری در قرار داد و کنترل دامنه
  باید به طور دقیق هزینه های سه سال آینده را برآورد کنید.
 • سپس باید قرارداد امضا شده را دریافت کنید.
 • فرم های ممیزی را بررسی کنید تا اشتباهی در آن رخ نداده باشد.

بعد از مطالب بالا احتمالا شما هم به این نتیجه رسیده اید که برای اخذ ایزو از یک شرکت معتبر و کارشناس های متخصص ان کمک بگیرید، زیرا کار ساده ای پیش روی ندارید.

انواع ایزو

ISO9001
شاید معروفترین گواهی ایزو که تا به حال با آن سرو کار داشته ایم؛ همین گواهی نامه 9001 بوده باشد. این گواهی برای تامین نیازهای مشتری به سازمان یا شرکت شما داده می شود، یعنی اگر در کسب و کار خود به دنبال تامین نیاز مشتری باشید، می توانید این گواهی نامه را اخذ کنید.
توجه داشته باشید که افزایش رضایتمندی مشتری ها و همچنین افزایش کیفیت فرآیندهای درون سازمانی شما هم می تواند باعث کسب گواهی نامه ایزو 9001 شود. البته طبیعتا برای اقدام برای اخذ این گواهی نامه به کمک نیاز خواهید داشت.

ISO14001
در گواهی نامه ایزو 14001 شاهد این هستیم که مدیریت محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرد، یعنی سازمان یا شرکت شما در چارچوب معیارهایی فعالیت کند که به محیط زیست آسیبی وارد نکند، به همین دلیل اگر تصور می کنید که در سازمان یا شرکت خود به این گواهی نامه نیاز دارید، برای اخذ آن اقدام کنید و اعتبار خود را افزایش دهید.

ISO45001
در رابطه با بهداشت است، یعنی سازمان و شرکت شما را بررسی می کند که تا چه اندازه برای بهداشت و سلامت کارمندان خود ارزش قائل است و به دنبال راهی برای ارتقای سطح سلامت آن ها می باشد. شاید برای شما جالب باشد که این گواهی نامه فقط در رابطه با سلامت جسمی بحث نمی کند و سلامت روحی و روانی هم مورد بررسی قرار می دهد.

ISO 27001
اگر تصور می کنید در شرکت یا سازمان خود امنیت سایبری را به میزان قابل قبولی برقرار کرده اید، می توانید برای اخذ ایزو 27001 اقدام کنید و از مزیت های آن در کسب و کار خود استفاده کنید، البته به همین سادگی هم نیست و باید تائیدیه های لازم را به دست آورید.

ISO14004 و ISO5001 و گروه ISO14000
مدیریت محیط زیست

ISO22000
ایمنی و بهداشت

ISO/TS16949 و ISO/PAS30003
حمل و نقل

ISO31000 و  ISO31010
مدیریت ریسک

گروه ISO9000
مدیریت کیفیت

ISO50001
مدیریت انرژی

ISO26000
مسئولیت اجتماعی

ISO22000
سیستم مدیریت غذا

سوالات متداول

مدت زمانی که برای گرفتن ایزو به طول می انجامد بین 10 الی 30 روز است که باید تکمیل بودن مدارک شما را بررسی کرد و نظر قطعی داد.
فهرست مطالب